Istorija

 

1998 metais buvo įkurta  Viešoji įstaiga „Energijos taupymo priemonės“, jos 16 metų veikla – tai TV laidų kūrimas ir atsinaujinančios energetikos ekspozicija,  tačiau  būdami tokioje ypatingoje vietoje – Verkių dvarvietėje – galime kalbėti apie žymiai tolimesnę istoriją.

img_0020-sm

 XIV amžiuje  Verkiuose  iškilo Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio dvaras,  daug kartų perstatytas ir keitęs savininkus, kol 1780 metais  tapo vyskupo Masalskio nuosavybe. Vienas po kito iškilo iki dabar  išlikusių rūmų pastatai, 1783 metais buvo pastatytas ir sodininko namas su didžiąja ir mažąja oranžerijomis.

KAS BUVO PO TO?

Po to prasidėjo savininkų  kaita, dvaras ėmė skursti, tačiau 1906 metais  Sodininko namas  su  Didžiąja oranžerija dar  atrodė štai taip

did_oranz

Per karus sunaikintos oranžerijos  ir apgriauta mūrinė pastato dalis pradėta restauruoti 1995 metais. Paminklų restauravimo instituto architektės Saulės Domanskienės parengtas projektas virto kūnu  įdiegiant  jau energiją  taupančias technologijas, tuo metu Lietuvoje  dar negirdėtą dalyką: modernią šildymo sistemą, sandarius langus su stiklo paketais,  sienas ir grindis apšiltinant akmens vata. Daug  Lietuvoje  veiklą pradėjusių įmonių (įmonių-rėmėjų sąrašas) su entuziazmu prisidėjo prie šios paveldo restauracijos efektyviomis vakarietiškomis, Europos senamiesčiuose išbandytomis medžiagomis. Ir 1997 metais  duris atvėrė Energijos taupymo priemonių ekspozicija.

Daugiau nuotraukų rasite čia

 

2000- aisiais metais buvo pradėta restauruoti Mažoji oranžerija (projekto autorė arch. Saulė Domanskienė).  2002 metais čia pradėjo veikti  Alternatyvios energetikos centras.

 

Daugiau nuotraukų rasite čia

Ekspoziciją lankė moksleivių grupės,  šiltuoju metų laiku Verkių ir Pavilnių regioninio parko organizuojamų dviračių ir pėsčiųjų žygių dalyviai, pavieniai parko lankytojai. 2012 metais  buvo parengtas projektas Šiaurės ministrų tarybai, kuriame greta kitų veiklų buvo ir  esminis  ekspozicijos atnaujinimas.  Po metus trukusių darbų  2013 metų pabaigoje ekspozicija vėl atvėrė duris.

Atnaujintos ekspozicijos rėmėjai:

 

TV veiklos istoriją taip pat  sunku būtų pradėti  1998-aisiais metais, nes  VšĮ „Energijos taupymo priemonės“ kūrybinės grupės pagrindą sudarantys  žmonės  ekologines TV laidas  kūrė nuo 1980 metų.

 

TV laida „Gamta ir  mes“ (1980 -1988) apie  gamtos apsaugos  problemas.
TV tiesioginė laida „Žalioji banga“ (1988 -1989) apie žaliųjų ekologinį judėjimą.

 

TV laida „Ekokurjeris“ (1989 -1990) – koncentruotos ekoaktualijos.

 

TV laida „Vienas pasaulis“(1990 -1992) apie Lietuvos ir Pasaulio ekologinių temų bendrumą.

 

TV laida „Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą“ (1992 -1998) apie energijos taupymą, renovaciją, atsinaujinančią energetiką, naujas technologijas. Šios laidos  pagrindu  trejus metus  buvo organizuotas konkursas “Mano namas. Energijos taupymas ir aplinkos apsauga”, kurio laureatai  pristatydavo savo  šiltus, novatoriškus būstus TV laidoje, o  po to  būdavo  vežami į pažintines  keliones  po Daniją, Vokietiją ir Švediją. Konkurso partneriai buvo Lietuvos televizija, Statybos ministerija, Energetikos agentūra ir  Lietuvos Žaliųjų judėjimas.

 

 

Nuo 1998 metų laidos buvo kuriamos  VŠĮ “Energijos taupymo  priemonės”kūrybinėje ir techninėje bazėje. Jas transliavo skirtingi TV kanalai: Lietuvos televizija, TV1, 5 kanalas, Lietuvos ryto televizija, Baltijos televizija. Tai buvo:

TV laida „DNR“ (1998 -2001) apie  aplinkos poveikį žmogui ir aplinkai.

 

TV laida „Sustok – gamta!” (2001 – 2003) apie žmogaus poveikį klimato kaitai ir išteklių taupymo galimybes

 

TV laida „Iguana“ (2002-2003) apie Lietuvos ir Pasaulio gyvąją gamtą.

 

TV laida „Dabarčiai ir ateičiai“ (2006-2007) apie saugomų teritorijų vertybes ir jų apsaugą.

 

TV laida „Ratu” apie atliekų tvarkymą.

 

TV laida “Alio, gamta?”(2010) apie miškų apsaugos ir atkūrimo problemas.

 

TV laida „Pradėk nuo savęs“ (2003- 2013) apie pilietinį požiūrį į ekologines problemas.

 

 

2013 metų pabaigoje, padedant Šiaurės ministrų tarybai (NORDEN)  iš esmės atnaujinta  Verkių atsinaujinančios energetikos ekspozicija. TV laidos, filmai ir ekspozicinė veikla glaudžiai susijusi , ypač bendrą veiklą  ruošiamasi plėsti dabar, atnaujinus ekspoziciją, pradėjus  glaudų bendradarbiavimą su Vilniaus miesto  mokyklomis.

  • Gamta niekada nelaužo savo įstatymų. Leonardas da Vinčis

  1. Kviečiame visus norinčius aplankyti Verkių atsinaujinančios energijos ekspoziciją registruotis